Navigation
Home Page
Home Page

Register of Interests and Governors' Responsibilities

GOVERNOR RESPONSIBILITY VOTING RIGHTS PECUNIARY / PERSONAL INTERESTS START - END OF TERM OF OFFICE

Mrs Becky Fairchild

Parent Governor

Elected by Parents

Pay Committee member

FGB

 

Pay Com

 

Member of Staff for Youth Options Breakfast Club

 

01/07/2018 - 

 

30/06/2022

Mr Jasper Falk

 

Co-opted Governor

appointed by the Governing Body

 

Pay Committee member

 

 

FGB

 

Pay Com

 

 

Hatherden C of E Primary School Governor

 

Volunteer for Kids on Track

01/07/2018 - 

 

30/06/2022

Mrs Tanya Hampton

 

Staff Governor

Elected by the staff

 

Training & Development Governor

 

 

 

 

 

FGB

 

 

 

 

Staff Member

 

Harrow Way Community School Governor

 

Roman Way Primary School Governor

 

 

01/07/2018 - 

 

30/06/2022

Mr Hywel Inglis

Headteacher Governor

 

Headteacher - Knights Enham Junior School

 

 

Curriculum & Standards Committee - KEJS

 

 

FGB

 

 

C&S Com

 Headteacher

01/07/2018 - 

 

N/a

Mr Matthew Main

Co-opted Governor

Appointed by the Governing Body

 

 

 

 

 

Chair of Curriculum & Standards Committee

 

Health & Safety Governor

 

FGB

 

 

C&S  Com

 

 

Chair of Governors for Endeavour Primary School

 

Governor of Anton Junior School

01/07/2018

 

30/06/2022

Mrs Louise Maratos

Parent Governor

Elected by parents

 

 

 

Chair of Governors

 

Curriculum & Standards Committee Member

 

Safeguarding Governor

 

 

 

 

FGB

 

C&S  Com

Knights Enham infant School Governor

 

Portway infant School Governor

01/07/2018

 

30/06/2022

Mrs Nicky Parker

 

Co-opted Governor

Appointed by the Governing body

Pay Committee Member

 

Performance Management Panel Member

FGB

 

Pay Com

Governor of Aldworth School

 

Managing Director of Bang Consulting Ltd

 

Director of Bang Risk Management Ltd

01/07/2018

 

30/06/2022

Mrs Alison Paxton



Local Authority Governor

Appointed by the Local Authority

 

 

 

Curriculum & Standards Committee  member

 

Performance Management Panel Member

 

 

 

FGB

 

 

C&S Com

 

 

 

 

None

01/07/2018

 

30/06/2022

Mrs Kelly Roach

 

Co-opted Governor

Elected by the Governing Body

  FGB Staff Member

01/09/2018

 

31/08/2022

Mrs Lynsay Scratchley

 

 

 

Co-opted Governor

Elected by the Governing Body

  FGB Director of Scratch Products

01/09/2018

 

31/08/2022

Mrs Gail Hunt

 

 

 

Co-opted governor

Elected by the Governing Body

  FGB None

01/09/2018

 

31/08/2018

Mrs Gail Leigh

Clerk to Governors

N/A N/A N/A N/A
Top